Xylitol je prírodné sladidlo, ktoré udržiava nízku a stabilnú hladinu krvného cukru. Pomaly sa vstrebáva a trávi, takže navodzuje pocit sýtosti. Čistý xylitol je biely kryštalický prášok, ktorý vyzerá a chutí ako cukor. Neškodí zubom a má o tretinu menej kalórií ako repný cukor, pri rovnakej sladivosti.
Xylitol nie je umelé sladidlo, ale sladký kryštalický uhľovodík, ktorý sa prirodzene vyskytuje v takmer všetkých druhoch zeleniny a ovocia. Priemerný dospelý človek skonzumuje niekoľko sto miligramov xylitolu z ovocia a zeleniny denne. Niektorí možno skonzumujú 1 až 2 gramy, podľa zloženia ich potravy. Priemyselne sa xylitol vyrába z kukuričných klasov a dreva.
Xylitol sa používa v produktoch zdravej výživy, napríklad v žuvačkách, cukríkoch, zubných pastách, nosných kvapkách a sprejoch. Môže sa použiť ako náhrada cukru v rôznych druhoch potravín.
Xylitol nie je ako ostatné prirodzene sa vyskytujúce sladidlá, napríklad sorbitol alebo manitol. Jeho chemické zloženie je značne odlišné. Mnohé prírodne sa vyskytujúce náhrady cukru patria do skupiny cukrových alkoholov a nazývajú sa polyoly. Polyoly, ako vyplýva z ich názvu, majú viacuhlíkové atómy. Cukrové alkoholy, ako sorbitol a manitol, majú 6-uhlíkové atómy. Naproti tomu xylitol má 5-uhlíkové zloženie, vďaka ktorému je jedinečný a veľmi užitočný v prevencii a liečbe mnohých zdravotných problémov.
Účinne znižuje riziko zubného kazu a infekcií dýchacích ciest.
Výskumy ukazujú, že používanie xylitolu, buď ako náhrady cukru alebo ako doplnku stravy, ukázali dramatické obmedzenie nových zubných kazov spolu so zastavením a dokonca vyliečením existujúcich kazov. Xylitol poskytuje dodatočnú ochranu, ktorá podporuje všetky existujúce spôsoby prevencie. Tento účinok xylitolu je dlhotrvajúci a je možné, že aj trvalý. Nízke percento kazov pretrváva dokonca roky po skončení výskumov.
Zistilo sa, že xylitol tiež pomáha telu zbaviť sa škodlivých baktérií v ústach a horných dýchacích cestách. Keď sú baktérie v nose, hrdle a ústach vystavené pôsobeniu xylitolu vo forme sprejov, žuvačiek alebo sirupu, strácajú schopnosť zachytiť sa na týchto tkanivách a telo sa ich ľahšie zbaví prirodzeným spôsobom.
Vyskytuje sa v prírode.
Xylitol nie je pre naše telo ničím novým alebo cudzím. Vo svojom tele produkujeme až 10 g xylitolu a iných potravinových zdrojov pomocou bežných energetických procesov. Xylitol nie je cudzím alebo umelým prvkom, ale normálnou súčasťou každodenného metabolizmu a bežne sa vyskytuje v malých množstvách v prírode. Jedným z jeho najlepších zdrojov je napríklad ovocie, lesné plody, hríby, šalát, tvrdé drevo a kukuričné klasy. Jedna šálka malín obsahuje menej ako 1 g xylitolu.
Bezpečný na každodenné používanie.
V roku 1983 Spoločná odborná komisia pre potravinové prísady (JECFA) dvoch agentúr OSN (FAO a WHO) definovala povolenú dennú spotrebu xylitolu ako „nešpecifikovanú“. To znamená, že nie sú potrebné žiadne obmedzenia pre spotrebu xylitolu. Hoci jeho nadmerné užívanie môže niekedy spôsobiť hnačku, sorbitol, ktorý sa bežne používa, môže spôsobiť takéto príznaky už pri omnoho nižších hodnotách. V množstvách, ktoré sú potrebné na prevenciu zubného kazu (menej ako 15 g denne) alebo pri liečbe zápalu stredného ucha (menej ako 9 g denne), je xylitol pre každého bezpečný.
Vhodný na každodenné používanie
Xylitol môžete vhodne dodať svojim zubom vo forme žuvačiek, tabletiek alebo aj cukríkov. Xylitolové žuvačky sa môžu používať aj pri infekciách dýchacích ciest. Xylitolové sirupy a spreje sú tiež dostupné a jednoducho sa používajú. Xylitolový program môžete uplatniť všade a v každom čase. Ľahko sa dá zaradiť aj do najnáročnejšieho denného programu. Nie je potrebné meniť bežný každodenný program, aby ste mali čas na xylitol.
Má príjemnú chuť
Niekedy si zdravá životospráva vyžaduje železnú vôľu, disciplínu a vytrvalosť. Ale chuť xylitolu – svieža a sladká, bez vedľajších príchutí – ho robí nielen príjemným, ale aj obľúbeným.